• Uczniowie adoptują zabytki

• Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki

Od siedmiu lat uczniowie naszej szkoły, którzy są miłośnikami  historii Gliwic biorą udział w projekcie organizowanym przez  Centrum Edukacji  Obywatelskiej we współpracy  z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zbytki. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaakceptowało nadesłany przez szkołę projekt i rozpoczęła się jego realizacja, która została zainicjowana uroczystym aktem adopcji, mającym miejsce na Cmentarzu Hutniczym. Koordynatorką  projektu jest pani Elżbieta Koloczek – nauczyciel języka polskiego.

Uroczysty akt adopcji Cmentarza Hutniczego

Odczytanie aktu adopcyjnego

Projekt polega na zaadoptowaniu części Cmentarza Hutniczego w Gliwicach, zwanego Aleją Dyrektorów oraz nagrobka naszego patrona Johna Baildona. Przez wszystkie lata trwania projektu uczniowie prowadzą prace porządkowe na terenie cmentarza oraz poznają jego historię i historię życia pochowanych tam gliwiczan.

Prace porządkowe na Cmentarzu Hutniczym

Samodzielnie przygotowane prezentacje  multimedialne pomogły dogłębnie poznać historię cmentarza. W czasie realizacji projektu często były organizowane spotkania z panią Małgorzata Malanowicz, która jest liderką „Gliwickich Metamorfoz”, Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic.

Uczniowie realizujący projekt wzięli udział w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowe "Otwarta szkoła".  Została zorganizowana  kwesta  na  rzecz cmentarza,  z zebranych środków sfinansowano tablicę upamiętniającą jednego z dyrektorów huty. Pani Małgorzata Malanowicz wygłosiła prelekcję dla uczniów naszej szkoły: Znaczenie Cmentarza Hutniczego w historii miasta.

Z okazji powrotu nagrobka Johna Baildona na Cmentarz Hutniczy uczniowie przygotowali montaż    literacko-muzyczny   „Magiczny świat gliwickiego żelaza”   oraz    wspólnie z „Gliwickimi Metamorfozami” bieg patrolowy „Śladami Johna Baildona”.

Nagrobek Johna Baildona, który po latach powrócił na Cmentarz Hutniczy

Powrót nagrobka Johna Baildona na Cmentarz Hutniczy

Montaż   literacko-muzyczny    „Magiczny świat gliwickiego żelaza”

Informacje na temat realizacji projektu były umieszczane na platformie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej EDUTUBA.

Pod poniższym adresem można zapoznać się z historią cmentarza oraz akcją naszej szkoły.http://www.hutniczy.malanowicz.eu/adopcja/sp9.htmm