KLASA 7
01-05.06.2020r. (poniedziałek-piątek)
Poszerzamy zasób wiedzy ogólnej i słownictwa. Wejdź na stronę: https://panstwamiasta.net .Wybierz dowolne kategorie i zagraj, rywalizując na czas z komputerem.
Powodzenia !!!
25-29.05.2020r. (poniedziałek-piątek)
Dziś poszerzamy zasób słownictwa.
Wejdź w link i zagraj w „wisielca”. Wybierz wersję prostszą lub trudniejszą.
18-22.05.2020r. (poniedziałek-piątek)
Dyktando graficzne. Ćwiczymy koordynację wzrokowo-ruchową. Pracę otwórz i zapisz w programie PAINT.
11.05-15.05.2020r. (poniedziałek-piątek)
Dodawanie liczb mieszanych --> KLIKNIJ TUTAJ!
Rozwiąż krzyżówkę: TUTAJ! możesz pomóc sobie, wpisując wiersz wyszukiwanego hasła
w wyszukiwarce gogle
04-08.05.2020r. (poniedziałek-piątek)
w linku obok znajduje się materiał do pracy zdalnej --> TUTAJ!
27-30.04.2020r. (poniedziałek-czwartek)
Powtarzamy ułamki: porządkowanie malejąco -->KLIKNIJ TUTAJ!
Wyścigi matematyczne: liczby na co dzień używane --> KLIKNIJ TUTAJ!
Memory emocji: znajdź pary twarzy przedstawiających te same emocje --> KLIKNIJ TUTAJ!
Na koniec poukładamy tangramy --> KLIKNIJ TUTAJ!
Powodzenia!!!
20-24.04.2020r. (poniedziałek-piątek)
15-17.04.2020r. (środa-piątek)
1. Przeczytaj opowiadanie
EMPATIA
opowiadanie edukacyjne
Maciek nie lubił środy, był to dla niego najcięższy dzień w tygodniu. Miał w szkole siedem lekcji, potem wstępował do babci po cotygodniową porcję pierogów ruskich dla całej rodziny i na koniec odbierał bliźniaczki z przedszkola. I właśnie ten ostatni etap był najtrudniejszy. Ci, którzy wychowują się z młodszym rodzeństwem, wiedzą, jakie to życiowe wyzwanie, ale ci, którzy mają młodsze siostry bliźniaczki, doświadczają czegoś szczególnego. Po prostu – jak by to Maciek określił – „przechlapane”. Siostry Maćka, Ewa i Zuzia, były bardzo energicznymi dziewczynkami. Gdy się ze sobą nie zgadzały, ich kłótnie słyszeli wszyscy sąsiedzi. Natomiast kiedy nie było między nimi wojny, zajmowały się sobą w jak najlepszej zgodzie.
Dzisiejsze popołudnie nie należało do najszczęśliwszych, naburmuszone
z niewiadomego powodu dziewczynki szły drogą we wrogim milczeniu. Maćkowi ciążyła ich niezgoda. Myślał więc tylko o tym, żeby już być w domu. Liczył na to, że przy obiedzie zapomną o przedszkolnych kłótniach i wszystko wróci do normy.
Gdy rodzeństwo weszło do mieszkania, pozornie wszystko było jak zwykle, ale Maciek od samych drzwi miał wrażenie, że coś jest nie tak. Mama krzątała się jak co dzień po kuchni, z radia sączyła się cichutko muzyka, ale chłopiec czuł, że coś jest nie
w porządku. To przekonanie było trudne do określenia, takie jakby nieracjonalne,
i chłopiec nie wiedział, skąd się wzięło, ale dałby głowę za to, że się nie myli.
– Co jest, mamuś? – zapytał spontanicznie. – Co się stało?
– Nic się nie stało – odpowiedziała obojętnie. – Wszystko jest w porządku.
– Niemożliwe. – Chłopiec nie dawał za wygraną. – Przecież czuję, że coś jest nie tak. Powiedz, o co chodzi.Mama dokładnie przyjrzała się swojemu synowi, a widząc w jego oczach autentyczną troskę i niepokój, postanowiła już dłużej go nie zwodzić.
– Nic się przed tobą nie ukryje – stwierdziła z uśmiechem. – Ależ ty jesteś wrażliwy, żeby coś takiego wyczuć. To na szczęście nic poważnego, mam za dużo pracy, a z tym się wiążą problemy. Dzisiaj to była tragedia, rozumiesz, młyn totalny. No i teraz ponoszę tego konsekwencje. Nie mam za grosz energii, a głowa boli mnie tak, jakby miała zaraz odpaść. Ot i wszystko.
– To ja mam propozycję nie do odrzucenia – powiedział zdecydowanie Maciek. – Ty się połóż i odpocznij, a ja zajmę się bliźniaczkami. Na obiad odgrzeję pierogi, a ty sobie chwilę pośpisz.
Ledwo skończył mówić, gdy do kuchni wpadły Ewa z Zuzią i zaczęły głośno wylewać na siebie żale.
– Mamo, a Ewka zabazgroliła mi dzisiaj w przedszkolu rysunek! – wołała Zuzia. – Specjalnie mi narysowała tak brzydko, żebym miała gorzej niż ona.
– Nieprawda, ja też nie umiem rysować konia – broniła się równie głośno Ewa. – Nie trzeba było prosić mnie o pomoc. Sama mogłaś rysować!
– Gdybym umiała, to bym rysowała! – wrzeszczała Zuzia. – Miałaś mi pomóc, nie bazgrolić!
Bliźniaczki przekrzykiwały się, a między nimi stała bezradnie mama. Widać było, że faktycznie miała już dzisiaj wszystkiego dość.– Spokój, cisza! – krzyknął nagle Maciek. – Co wy sobie wyobrażacie, że jesteście same na świecie? Mam dosyć waszych kłótni, natychmiast marsz do swojego pokoju!
Zaskoczone dziewczynki zamilkły i w absolutnej ciszy dały się wyprowadzić starszemu bratu z kuchni. Gdy po chwili, już w swoim pokoju, chciały wrócić do przerwanej kłótni, Maciek nie dopuścił do tego.– Czy wy ślepe jesteście, czy co? – zapytał siostry z wyrzutem. – Nie widzicie, że mama jest bardzo zmęczona i boli ją głowa? A wy wydzieracie się tak, że ogłuchnąć można. Jesteście egoistkami-terrorystkami i tylko wam powiem, że to wstyd.
– Jak to, mama przecież nie mówiła, że źle się czuje – broniła się Zuzia. – Skąd miałam wiedzieć?
– No właśnie, skąd? – Siostry, widać, już się pogodziły. – Gdybyśmy wiedziały, byłybyśmy grzeczne.– To się rozumie samo przez się, to się czuje gdzieś w sercu, w środku – wyjaśnił spokojnie Maciek. – Jak przestaniecie się kłócić i będziecie uważniej obserwować innych ludzi, ich gesty i zachowanie, może nauczycie się zauważać takie rzeczy.
Na te słowa siostry spojrzały na starszego brata z autentycznym zachwytem. I po raz pierwszy przyszło im do głowy, że on pewnie jest jakimś czarodziejem.2. Spróbuj wykonać ćwiczenia:
07.04.2020r. (wtorek)
02.04.2020r. (czwartek)
Pobaw się w rotację kształtów oraz sztukę układania tangramu:
https://www.abcya.com/games/tangrams
https://learningapps.org/4669355 ćwiczymy antonimy (przeciwieństwa)
https://learningapps.org/1647337 układamy wyrazy w kolejności alfabetycznej
https://learningapps.org/5219654
https://learningapps.org/4090533
https://learningapps.org/857211
https://learningapps.org/2313694
https://www.gry.pl/gra/balansujaca-kulka-tenkyu
Poznajemy siebie i swoje emocje
Rozróżniamy myśli, uczucia i zachowania
PRZYGOTUJ:
– wydrukowaną planszę,
– wydrukowane i pocięte kartoniki,
– tyle pionków, ilu jest graczyCEL GRY:
celem gry jest jak najszybsze dotarcie od pola startu „BANG”, rozpoczynającego grę, do pola kończącego grę z napisem „META”.PRZYGOTOWANIE DO GRY:
1. Rozłóż planszę na stole.
2. Ułóż karty w stos w taki sposób, by nie by było widać napisów na wierzchu.
3. Pozwól każdemu z graczy wybrać po jednym pionku.ROZPOCZĘCIE GRY:
1. Uczestnicy gry ustawiają swoje pionki na planszy, na polu z napisem „BANG”.
2. Rozpoczyna najmłodszy gracz. Kolejna osoba wyznaczana jest zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
3. Gracz podnosi kartę z góry stosu i czyta słowo lub zdanie na niej zawarte. Po jego przeczytaniu gracz ma za zadanie podjąć decyzję, czy przeczytane twierdzenie należy do kategorii „EMOCJE”, „MYŚLI” CZY „ZACHOWANIE”.
4. Gracze udzielają odpowiedzi poprzez przesunięcie swojego pionka na najbliższy symbol określający kategorię (idąc w kierunku mety)
5. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, gracz zostaje na tym polu, jeśli błędna, cofa się na pole, na którym stał poprzednio.
6. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy znajdzie się na mecie.Anagramy emocji i uczuć
Zabaw się w detektywa i rozszyfruj nazwy emocji.
Ekspresja emocji-dymki
Nazwij sytuację, w której znalazły się osoby na obrazku. W dymki wpisz co dana osoba mogła pomyśleć lub powiedzieć. Staraj się określić, co czuje dana osoba i po czym to poznasz (mimika, gesty).