• Koncepcja pracy szkoły

• Koncepcja pracy

Szkoły Podstawowej nr 36 i. Johna Baildona w Gliwicach

1. Misja szkoły to edukacja dzieci na miarę ich możliwości rozwojowych, której celem jest rozwijanie u młodych ludzi umiejętności poznawania i akceptacji w oparciu o współpracę wysoko wykwalifikowanej kadry  z domem rodzinnym dziecka.

2. Wizja szkoły to wzrastający autorytet szkoły w środowisku, którego efekty wypracowują wszyscy pracownicy szkoły we współpracy z rodzinami uczących się w niej dzieci, które zdobywają rzetelną wiedzę, umiejętności oraz wartości etyczne umożliwiające im dalszą edukację w bezpiecznej i nowoczesnej szkole.

3. Najważniejszy jest uczeń  -  szkoła to miejsce , w które rodzice z ufnością oddają swój największy skarb jakim są dzieci. To one ze swoimi zdolnościami i słabościami są podmiotem wszelkich działań prowadzących do stworzenia im najlepszych warunków wszechstronnego harmonijnego rozwoju. W świetle powyższego dążymy do tego by dziecko w naszej szkole:

• rozwijało się bezpiecznie i odkryło w sobie talenty;
          • było wspomagane w indywidualnym rozwoju;
          • dążyło do  aktywności poznawczej;
          • zdobywało wiedzę i umiejętności zgodne z podstawą programową;
          • nabyło ponadczasowych wartości etycznych;
          • było wrażliwe na drugiego i potrafiło nieść pomoc;
          • było dumne z faktu, że jest Polakiem i gliwiczaninem;
          •  potrafiło współpracować i współdziałać w grupie;
          • rozwijało sprawność fizyczną i doskonaliło samodzielność;
          •  było uczestnikiem i twórcą kultury na miarę swoich możliwości;
          • potrafiło dostrzegać piękno otaczającego świata;
          • było pod fachową opieką pedagogiczna.

Podejmowanie działania edukacyjne prowadzą do tego, aby absolwent szkoły:

• Prezentował na miarę swoich indywidualnych możliwości wszechstronny poziom wiedzy pozwalajacy na kontynuację nauki w gimnazjum.
          • Na miarę swoich możliwości posiadał umiejętność uczenia się i korzystania z owoczesnej techniki informatycznej.
          • Posiadał świadomość działań ekologicznych, dbał o swoje zdrowie i sprawność fizyczną.
          • Wiedział, jak ważne dla współczesnego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa.
          • Potrafił samodzielnie odkrywać własne możliwości i talenty.
          • Umiał posługiwać się językiem obcym na poziomie podstawowym.
          • Był świadomym i twórczym uczestnikiem kultury narodowej i lokalnej.
          • Z szacunkiem odnosił się do tradycji i historii szkoły.
          • Przestrzegał ogólnie przyjęte normy i wartości. Był chętny do niesienia pomocy.

4. Rodzice – współtwórcy sukcesu szkoły.

Bogactwem szkoły są Rodzice, których oczekiwania i potrzeby w zakresie kształcenia, wychowania i opieki własnych dzieci szkoła ma spełnić. Współdziałanie w tym zakresie oparte jest o „Kodeks szkoły przyjaznej rodzicom” obejmujący następujące zasady:

• Dziecko jest największym skarbem. Dyrekcja, nauczyciele, cały personel szkoły wyraża wolę współpracy z rodzicami tak, aby wspólnie tworzyć najlepsze warunki rozwoju.
          • Poznawanie oczekiwań rodziców, traktowanie ich jako doradców w organizowaniu pracy szkoły.
          • Wsłuchiwanie się w informacje o potrzebach ich dzieci i o warunkach, które najlepiej będą sprzyjały rozwojowi naszych uczniów.
          • Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Realizowanie programu wychowawczego zgodnie z wartościami uznanymi w rodzinach naszych uczniów i akceptowany przez rodziców.
          • W trakcie pracy coraz lepiej poznajemy uczniów. Rzetelnie i obiektywne informowanie rodziców o postępach dzieci. Przekaz informacji o sukcesach ich dzieci. Nie ukrywanie żadnych problemów, omawianie ich po to, aby wspólnie lepiej je rozwiązać.
          • Mamy świadomość, jak głęboko Rodzice przeżywają zarówno sukcesy jak i porażki swych dzieci.
          • Chcemy, aby Rodzice dobrze się czuli w szkole, znaleźli tu swoje miejsce, tworzyli grupę ludzi, którzy mają podobne problemy i mogą się wzajemnie wspierać.
          • Rodzice maja prawo wypowiadania opinii na temat wszystkich spraw dotyczących ich dzieci. Uwagi te staną się dla nas wskazówką do stałej poprawy jakości pracy.
          • Rodzice powinni znać i rozumieć program nauczania – ich pomoc w nauce szkolnej i w odrabianiu pracy domowej przyczynia się do lepszych efektów uzyskiwanych przez dzieci.
          • Współpraca i zespołowe działanie jest warunkiem i drogą do sukcesów dzieci.

5. Nauczyciel drogowskazem i organizatorem rozwoju i postępu.

Nauczyciel pełniący wielorakie funkcje w szkole powinien swoją postawą i zaangażowaniem, wiedzą i umiejętnościami służyć dziecku i jego rodzicom, stawiając cele i wyznaczać kierunki oddziaływań dydaktyczno - wychowawczo-opiekuńczych oraz organizować proces edukacyjny w sposób umożliwiający opanowanie wiedzy i umiejętności zawartych w podstawie programowej.

W świetle powyższego zadaniem wiodącym nauczyciela jest:

• Tworzenie środowiska edukacyjnego
          • Zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa akceptacji, zaufania i wzajemnego szacunku.
          • Dbanie o rzetelną , gruntowną wiedzę przekazywana uczniowi profesjonalnie z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik uczenia.
          • Wzajemnej współpracy, dążenia do spójności i jedności wszelkich oddziaływań mających na uwadze dobro wszystkich podopiecznych i
          • wizerunek szkoły.
          • Dobieranie właściwego asortymentu usług edukacyjnych wynikających z aktualnych potrzeb środowiska szkolnego.
          • Promowania wiedzy opartej na wspólnych wartościach, doświadczeniach i intencjach, czego efektem jest jej konwersja prowadząca do tworzenia i dzielenia się wiedzą na różnych poziomach edukacyjnych.
          • Wykorzystanie potencjału twórczego umożliwiającego wymianę wiedzy w nawiązaniu współpracy z innymi placówkami edukacyjnymi, fundacjami, funduszami i organizacjami.