Projekt ESA
ESA czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.
Nasza szkoła w tym roku została wyposażona w miernik służący do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez miernik są prezentowane na wyświetlaczu, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności.
Aktualne dane z naszego miernika codziennie można sprawdzić na stronie:
https://esa.nask.pl/szkola/id/2075https://esa.nask.pl/szkola/id/2075Najważniejszym celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz
dostarczenie narzędzi dydaktycznych dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości
powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego
powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na
zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.Zespół Edukacyjnej Sieci Antysmogowej przygotował specjalne materiały edukacyjne przeznaczone do zaprezentowania rodzicom, aby dzielić się z nimi wiedzą, jak poprawić jakość powietrza i dzięki temu pozytywnie wpłynąć na zdrowie swoje oraz najbliższych.
Zapraszamy do obejrzenia filmów.
ESA SPOT – tak chcę żyć
CAŁY TEN SMOG - animacja
https://www.youtube.com/watch?v=GgF-fvWyj7A
Materiały informacyjno-edukacyjne o tematyce smogu - www.slaskiesmogstop.pl
Filmy informacyjno-edukacyjne dla uczniów klas 1-3 i 4-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich:
https://slaskiesmogstop.pl/portal/articles/article/44
Cykl filmów informacyjno-edukacyjnych przygotowany przez dr Tomasza Rożka: https://slaskiesmogstop.pl/portal/articles/article/28Filmy informacyjno-edukacyjne dla seniorów: https://slaskiesmogstop.pl/portal/articles/article/46
Filmy prostymi słowami i w obrazowy sposób informują o zagrożeniach jakie niesie ze sobą smog, promują proekologiczne zachowania, wspierają rozwój świadomości ekologicznej nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób starszych. Podkreślają także konieczność regularnego sprawdzania jakości powietrza, do czego zachęcamy.
W ramach konkursu „Razem działamy, czysto oddychamy” nasza szkoła podjęła szereg ekopozytywnych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Dzięki nim uczestnicy mogli uzyskać praktyczną wiedzę, jak przeciwdziałać smogowi, dbać o czyste powietrze i swoje zdrowie. Należały do nich lekcje przeprowadzone we wszystkich klasach na temat prawidłowego oddychania i wpływu oddechu na redukcję stresu. Organizacja dnia promującego wśród uczniów dojazd do szkoły rowerem, hulajnogą lub na rolkach. Przeprowadziliśmy także zajęcia lekcyjne na świeżym powietrzu zamiast w klasie. Zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły performance „W obronie czystości powietrza”, na którym dzieci w maskach na twarzach zaprezentowały transparenty z hasłami antysmogowymi. Dodatkowo zadbaliśmy o rewitalizację przestrzeni przy szkole. Zasadziliśmy drzewo – dąb oraz 50 tulipanów.
W bieżącym roku szkolnym wzięliśmy udział w konkursie „Mierzymy się ze smogiem” ., Dzięki temu otrzymaliśmy edukacyjny ekran wewnętrzny do monitorowania i prezentowania poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i PM2,5. Na ekranach uczniowie i nauczyciele oraz wszyscy odwiedzający szkołę mogą zobaczyć bieżące wyniki pomiarów oraz treści edukacyjne na temat smogu.
14 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Była to wspaniała okazja, aby przypomnieć uczniom o zagrożeniach jakie niesie ze sobą skażenie atmosfery. W czasie zajęć odbywały się pogadanki na temat zanieczyszczeń powietrza, ich skutków oraz wpływu na zdrowie człowieka. Uczniowie oglądali filmy o tematyce ekologicznej, grali w gry smogowe dostępne pod linkami: https://esa.nask.pl/sudoku-smogowe/, https://eduesa.nask.pl/pogromca-smogu, wykonywali prace plastyczne tradycyjnie, a także w edytorach grafiki. Wymyślali również hasła promujące dbałość o czyste powietrze. Efekty pracy uczniów zostały wyeksponowane na drzwiach poszczególnych klas. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli oraz naszych wspaniałych uczniów.