Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zbytki.
Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki
Od siedmiu lat uczniowie naszej szkoły, którzy są miłośnikami historii Gliwic biorą udział w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zbytki. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaakceptowało nadesłany przez szkołę projekt i rozpoczęła się jego realizacja, która została zainicjowana uroczystym aktem adopcji, mającym miejsce na Cmentarzu Hutniczym. Koordynatorką projektu jest pani Elżbieta Koloczek – nauczyciel języka polskiego.
Uroczysty akt adopcji Cmentarza Hutniczego
Odczytanie aktu adopcyjnego
Projekt polega na zaadoptowaniu części Cmentarza Hutniczego w Gliwicach, zwanego Aleją Dyrektorów oraz nagrobka naszego patrona Johna Baildona. Przez wszystkie lata trwania projektu uczniowie prowadzą prace porządkowe na terenie cmentarza oraz poznają jego historię i historię życia pochowanych tam gliwiczan.
Prace porządkowe na Cmentarzu Hutniczym
Samodzielnie przygotowane prezentacje multimedialne pomogły dogłębnie poznać historię cmentarza. W czasie realizacji projektu często były organizowane spotkania z panią Małgorzata Malanowicz, która jest liderką „Gliwickich Metamorfoz”, Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic.
Uczniowie realizujący projekt wzięli udział w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowe "Otwarta szkoła". Została zorganizowana kwesta na rzecz cmentarza, z zebranych środków sfinansowano tablicę upamiętniającą jednego z dyrektorów huty. Pani Małgorzata Malanowicz wygłosiła prelekcję dla uczniów naszej szkoły: Znaczenie Cmentarza Hutniczego w historii miasta.
Z okazji powrotu nagrobka Johna Baildona na Cmentarz Hutniczy uczniowie przygotowali montaż literacko-muzyczny „Magiczny świat gliwickiego żelaza” oraz wspólnie z „Gliwickimi Metamorfozami” bieg patrolowy „Śladami Johna Baildona”.
Nagrobek Johna Baildona, który po latach powrócił na Cmentarz Hutniczy
Powrót nagrobka Johna Baildona na Cmentarz Hutniczy
Montaż literacko-muzyczny „Magiczny świat gliwickiego żelaza”
Informacje na temat realizacji projektu były umieszczane na platformie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej EDUTUBA.
Pod poniższym adresem można zapoznać się z historią cmentarza oraz akcją naszej szkoły.http://www.hutniczy.malanowicz.eu/adopcja/sp9.htmm