• Rozwiązywanie problemu z wszawicą

          • Informacja dla rodziców - rozwiązywanie problemu z wszawicą

            Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała i systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZCÓW i OPIEKUNÓW oraz natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców dzieci, z którymi dziecko miało  kontakt w ostatnim czasie. Pomoże  to  w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie –zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

            Częste mycie i kontrolowanie (minimum 2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie.

            Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy.

            Zgodnie z instrukcją zamieszczoną  na opakowaniach skutecznych  produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10 dni), w celu zabicia larw.

            Usunięcie gnid jest trudne, stąd zaleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów.

            W związku z pojawieniem się  na rynku tak różnorodnych produktów pomocnych w zwalczaniu wszawicy (niekoniecznie skutecznych), proponujemy stosować np. Delacet, lub Nitolic.

             

             

            Dyrekcja, nauczyciele i pielęgniarka szkolna zapraszają do przyjaznej współpracy w celu rozwiązywania tego problemu.

          • ECO WORKSHOP

          • Upcycling i recycling jest międzynarodowym trendem polegającym na ponownym wykorzystaniu
            zużytego materiału. Recykling oznacza nie nic innego niż odzyskanie surowca. Plastikowe,
            metalowe czy szklane opakowania, obiekty, śmieci, trafiają na wysypisko, gdzie rozpoczyna się proces przetwarzania tych materiałów, by móc ponownie je wykorzystać do produkcji. Powstają produkty, których jakość jest niższa, niż pierwotny produkt. Odzyskiwany papier, plastik czy aluminium nie mają już tej wartości co pierwotne produkty, ale można wykorzystać je w inny sposób – eliminując w znacznym stopniu ilość odpadów. Zjawisko upcyclingu, czyli
            przetwarzania zużytych bądź niepotrzebnych przedmiotów w produkty o wyższej jakości,
            zyskuje coraz większą popularność. Celem projektu ECO WORKSHOP było właśnie pokazanie uczniom możliwości wytworzenia nowych rzeczy poprzez przetworzenie starych już zużytych na nowe jak na przykład wytworzenie doniczek z nikomu niepotrzebnych starych butów czy zaprojektowanie ekologicznej wielorazowej torby na zakupy itp. To zapobiega marnowaniu się materiałów, które jeszcze mają w sobie potencjał.
            Głównym celem projektu było więc uświadomienie uczniom że idea upcyclingu polega na
            zmniejszeniu produkcji nowych przedmiotów, a wykorzystaniu już istniejących. Natomiast w
            konsekwencji takie działanie wywiera pozytywny wpływ na ograniczeniu zanieczyszczeń
            powietrza, wody i ziemi.

          • FINAŁ OLIMPIADY GIER PLANSZOWYCH W WARSZAWIE

          • W dniach 13 - 15 kwietnia 2023 roku uczennice naszej szkoły - Lilianna Białas i Natalia Witt z kl. 5 b brały udział w finale I Olimpiady gier planszowych (związanych z tematyką historyczną) organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Kilka miesięcy wcześniej wygrały eliminacje regionalne nie dając szans przeciwnikom w grze planszowej o wdzięcznym tytule MIŚ WOJTEK. Rozgrywki finałowe miały miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie. W ciągu trzech dni dziewczęta dzielnie pokonywały trudy dnia codziennego (pobudka o 6.30.!), by przez kilka godzin uczestniczyć w zmaganiach turniejowych. Nie tracąc ducha walki rywalizowały z najlepszymi zawodnikami z całej Polski. Nie było czasu na nudę - oprócz rozgrywek młodzież brała udział w zabawach i grach integracyjnych, a nawet w dyskotece. Oczywiście była też okazja do przyswojenia całkiem sporej dawki wiedzy historycznej, a to za sprawą wizyty w Muzeum Polin oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. A w wolnych chwilach ... mnóstwo różnych gier planszowych 😄 Mimo, że nie udało się naszym reprezentantkom zdobyć miejsca na podium, udział w tym wydarzeniu dał okazję do zdobycia wielu nowych doświadczeń, poznania nowych ludzi i zobaczenia nieznanych dotąd miejsc. A przede wszystkim do świetnej i niezapomnianej zabawy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących naszą wyprawę oraz filmików nagrywanych przez organizatorów wydarzenia. Gratulujemy uczennicom i dziękujemy za wysiłek a także wolę walki do ostatniej minuty. Mamy nadzieję, że na kolejną olimpiadę pojedziemy w dużo liczniejszym gronie. Możecie zacząć się przygotowywać już teraz - korzystajcie z gier dostępnych w naszej szkolnej bibliotece ( znajdziecie tam również Misia Wojtka)!

            https://m.facebook.com/OlimpiadaGier

          • Mamy finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej

          • 13 kwietnia odbył się drugi etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – konkursu wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu zorganizowanego przez ESA. Jeden z naszych uczniów - Jakub Cyran zakwalifikował się do finału.

            Bardzo się cieszymy i mocno trzymamy kciuki 27 kwietnia!!!
            POWODZENIA!

          • Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

          • 30 marca odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – konkursu wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu zorganizowanego przez ESA. Konkurs został zgłoszony do kuratoriów oświaty, a laureaci otrzymają dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.: Jan Sokołowski, Stanisław Sokołowski, Kacper Galej, Jakub Cyran, Jakub Michalski, Alicja Turlej.

            Bardzo się cieszymy z Waszego sukcesu i trzymamy kciuki!!!
            POWODZENIA!