• Wycieczka uczniów klas 5a i 5b do Zamku Ogrodzieniec

Naszą podróż do Zamku Ogrodzieniec rozpoczęliśmy o godz. 6.25 (brawo dla wszystkich uczestników za punktualność). Po dotarciu na miejsce mieliśmy chwilę na zjedzenie śniadania, zrobienie kilku zdjęć i o godz. 9.00. udaliśmy się na żywą lekcję historii. Tam próbowaliśmy sił jako rycerze (i rycerki też), na własnej skórze poczuliśmy ciężar zbroi, a utrzymanie miecza jedną ręką okazało się zadaniem przekraczającym nasze możliwości. Poza tym przywdziewaliśmy stroje z epoki średniowiecza i byliśmy świadkami zaślubin młodej pary (tu zagadka dla spostrzegawczych podczas oglądania zdjęć: kto komu się oświadczał i czyja głowa kryje się pod kapturem duchownego?). Ponadto kilkoro z nas (włącznie z paniami wychowawczyniami) stoczyło zaciętą walkę ... Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Emocje ostudziliśmy w dość chłodnej karczmie rycerskiej, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach, tworząc herby oraz ozdabiając torby według własnego pomysłu.

Wszystkie te zajęcia sprawiły, że poczuliśmy wilczy apetyt, który mogliśmy zaspokoić na ognisku samodzielnie piekąc kiełbaski. Niektórzy z nas - niezaliczający się do grona kiełbasożerców - zadowolili się pieczonym chlebem i piankami. Po zaspokojeniu głodu udaliśmy się na zwiedzanie ruin zamku. Tu trzeba było się wykazać odrobiną tężyzny fizycznej, bo co chwilę przed nami pojawiały się schody, a pokonanie ich - po uprzednim zjedzeniu kilku kiełbasek - mogło stanowić niezłe wyzwanie.

Oczywiście wycieczka bez zakupów nie byłaby udaną, dlatego też część z nas ruszyła szturmować liczne stragany z pamiątkami. Gdy zaspokoiliśmy żądzę zakupów, wybraliśmy się w drogę powrotną. Nie omieszkaliśmy, rzecz jasna, zatrzymać się w  pewnej restauracji (tak, tak, chodzi o McDonald's) i dopiero po obowiązkowych frytkach wycieczka mogła zmierzać ku końcowi. Droga powrotna minęła nam bardzo szybko i mieliśmy jeszcze całe popołudnie na to, by świętować Dzień Matki.

Cała wyprawa została udokumentowana licznymi zdjęciami oraz filmem, do obejrzenia których gorąco zachęcamy!

• Dzień Ukrainy

• 26 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ukrainy. Chcieliśmy bliżej poznać kraj naszych przyjaciół, którzy od roku uczęszczają z nami do szkoły. Jak się uczyć, to od najlepszych, czyli od nich samych. Była to dla nas, uczniów,  ogromna przyjemność i wspaniała lekcja. Po części artystycznej, zwiedzaliśmy rozstawione w różnych miejscach szkoły stanowiska, związane z wieloma aspektami życia w Ukrainie. Mogliśmy zagłębić się w cudowny świat baśni i legend, poczuć zapachy i smaki tamtejszej kuchni, wybrać się w podróż szlakiem najpiękniejszych miejsc i zabytków, poznać kulturę i zwyczaje, czy też muzykę i tańce tego pięknego kraju. Braliśmy udział w wielu konkursach i zabawach, walcząc o tytuł „Ukrainoznawcy". Był to niezapomniany czas. Dziękujemy wszystkim, a szczególnie rodzicom, którzy pomogli przygotować nam ten dzień.

• Dzień Ziemi

• 21 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim tego dnia było hasło „Zainwestuj w naszą Planetę”. Podkreśla ono znaczenie poświęcenia naszego czasu, zasobów i energii na rozwiązanie palących kwestii środowiskowych: rabunkowej eksploatacji zasobów, degradacji ekosystemów i problemu zmian klimatu. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję biorąc udział w różnych grach dydaktycznych o tematyce ekologicznej, przygotowując plakaty oraz ubierając się na zielono jako symbol zielonej i czystej planety.

• Międzynarodowy projekt EUROPEAN CHRISTMAS COLLABORATION

• Projekt międzynarodowy EUROPEAN CHRISTMAS COLLABORATION Najpierw państwa uczestniczące miały szansę poznać się nawzajem za pośrednictwem padletu, na którym prezentowały swoje projekty, zdjęcia i ogólnie wszystko, co powstało w celu promowania danego regionu Europy i jego tradycji. Niektóre pomysły obejmowały śpiewanie kolęd, nagrywanie głosów uczniów za pomocą odpowiedniego programu, a nawet robienie zdjęć podczas pracy nad prezentacją świąteczną. Kraje uczestniczące tworzyły ozdoby świąteczne inspirowane ich lokalną kulturą i zwyczajami lub kartki świąteczne.Tworzony był również e-book EUROPEAN CHRISTMAS COLLABORATION. Nagrywane były filmy lub prezentacje, w których uczniowie śpiewali tradycyjne kolędy, albo wysyłali pozdrowienia w swoim języku, tańczyli lub piekli tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe.