Były lody, gofry, piłka, muzyka i zabawa:)
Klasa 5A świętuje Dzień Dziecka w Parku Chrobrego.
- 10
Wycieczka uczniów klas 5a i 5b do Zamku Ogrodzieniec
Naszą podróż do Zamku Ogrodzieniec rozpoczęliśmy o godz. 6.25 (brawo dla wszystkich uczestników za punktualność). Po dotarciu na miejsce mieliśmy chwilę na zjedzenie śniadania, zrobienie kilku zdjęć i o godz. 9.00. udaliśmy się na żywą lekcję historii. Tam próbowaliśmy sił jako rycerze (i rycerki też), na własnej skórze poczuliśmy ciężar zbroi, a utrzymanie miecza jedną ręką okazało się zadaniem przekraczającym nasze możliwości. Poza tym przywdziewaliśmy stroje z epoki średniowiecza i byliśmy świadkami zaślubin młodej pary (tu zagadka dla spostrzegawczych podczas oglądania zdjęć: kto komu się oświadczał i czyja głowa kryje się pod kapturem duchownego?). Ponadto kilkoro z nas (włącznie z paniami wychowawczyniami) stoczyło zaciętą walkę ... Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Emocje ostudziliśmy w dość chłodnej karczmie rycerskiej, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach, tworząc herby oraz ozdabiając torby według własnego pomysłu.
Wszystkie te zajęcia sprawiły, że poczuliśmy wilczy apetyt, który mogliśmy zaspokoić na ognisku samodzielnie piekąc kiełbaski. Niektórzy z nas - niezaliczający się do grona kiełbasożerców - zadowolili się pieczonym chlebem i piankami. Po zaspokojeniu głodu udaliśmy się na zwiedzanie ruin zamku. Tu trzeba było się wykazać odrobiną tężyzny fizycznej, bo co chwilę przed nami pojawiały się schody, a pokonanie ich - po uprzednim zjedzeniu kilku kiełbasek - mogło stanowić niezłe wyzwanie.
Oczywiście wycieczka bez zakupów nie byłaby udaną, dlatego też część z nas ruszyła szturmować liczne stragany z pamiątkami. Gdy zaspokoiliśmy żądzę zakupów, wybraliśmy się w drogę powrotną. Nie omieszkaliśmy, rzecz jasna, zatrzymać się w pewnej restauracji (tak, tak, chodzi o McDonald's) i dopiero po obowiązkowych frytkach wycieczka mogła zmierzać ku końcowi. Droga powrotna minęła nam bardzo szybko i mieliśmy jeszcze całe popołudnie na to, by świętować Dzień Matki.
Cała wyprawa została udokumentowana licznymi zdjęciami oraz filmem, do obejrzenia których gorąco zachęcamy!
10
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja
Nasza szkoła jak co roku, przygotowała akademię z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Jest to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki historii Polski, a dla dorosłych – jej przypomnienie.
10
Dzień Ukrainy
26 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ukrainy. Chcieliśmy bliżej poznać kraj naszych przyjaciół, którzy od roku uczęszczają z nami do szkoły. Jak się uczyć, to od najlepszych, czyli od nich samych. Była to dla nas, uczniów, ogromna przyjemność i wspaniała lekcja. Po części artystycznej, zwiedzaliśmy rozstawione w różnych miejscach szkoły stanowiska, związane z wieloma aspektami życia w Ukrainie. Mogliśmy zagłębić się w cudowny świat baśni i legend, poczuć zapachy i smaki tamtejszej kuchni, wybrać się w podróż szlakiem najpiękniejszych miejsc i zabytków, poznać kulturę i zwyczaje, czy też muzykę i tańce tego pięknego kraju. Braliśmy udział w wielu konkursach i zabawach, walcząc o tytuł „Ukrainoznawcy". Był to niezapomniany czas. Dziękujemy wszystkim, a szczególnie rodzicom, którzy pomogli przygotować nam ten dzień.
312
Dzień Ziemi
- 2
21 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim tego dnia było hasło „Zainwestuj w naszą Planetę”. Podkreśla ono znaczenie poświęcenia naszego czasu, zasobów i energii na rozwiązanie palących kwestii środowiskowych: rabunkowej eksploatacji zasobów, degradacji ekosystemów i problemu zmian klimatu. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję biorąc udział w różnych grach dydaktycznych o tematyce ekologicznej, przygotowując plakaty oraz ubierając się na zielono jako symbol zielonej i czystej planety.
Egzamimn ósmoklasisty
Szanowni Rodzice,
prosimy o zapoznanie się ze szczegółami egzaminu ósmoklasistów.
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/
Rozwiązywanie problemu z wszawicą
- Informacja dla rodziców - rozwiązywanie problemu z wszawicą
Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała i systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZCÓW i OPIEKUNÓW oraz natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców dzieci, z którymi dziecko miało kontakt w ostatnim czasie. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie –zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.
Częste mycie i kontrolowanie (minimum 2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie.
Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy.
Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach skutecznych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10 dni), w celu zabicia larw.
Usunięcie gnid jest trudne, stąd zaleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów.
W związku z pojawieniem się na rynku tak różnorodnych produktów pomocnych w zwalczaniu wszawicy (niekoniecznie skutecznych), proponujemy stosować np. Delacet, lub Nitolic.
Dyrekcja, nauczyciele i pielęgniarka szkolna zapraszają do przyjaznej współpracy w celu rozwiązywania tego problemu.
ECO WORKSHOP
Upcycling i recycling jest międzynarodowym trendem polegającym na ponownym wykorzystaniu
zużytego materiału. Recykling oznacza nie nic innego niż odzyskanie surowca. Plastikowe,
metalowe czy szklane opakowania, obiekty, śmieci, trafiają na wysypisko, gdzie rozpoczyna się proces przetwarzania tych materiałów, by móc ponownie je wykorzystać do produkcji. Powstają produkty, których jakość jest niższa, niż pierwotny produkt. Odzyskiwany papier, plastik czy aluminium nie mają już tej wartości co pierwotne produkty, ale można wykorzystać je w inny sposób – eliminując w znacznym stopniu ilość odpadów. Zjawisko upcyclingu, czyli
przetwarzania zużytych bądź niepotrzebnych przedmiotów w produkty o wyższej jakości,
zyskuje coraz większą popularność. Celem projektu ECO WORKSHOP było właśnie pokazanie uczniom możliwości wytworzenia nowych rzeczy poprzez przetworzenie starych już zużytych na nowe jak na przykład wytworzenie doniczek z nikomu niepotrzebnych starych butów czy zaprojektowanie ekologicznej wielorazowej torby na zakupy itp. To zapobiega marnowaniu się materiałów, które jeszcze mają w sobie potencjał.
Głównym celem projektu było więc uświadomienie uczniom że idea upcyclingu polega na
zmniejszeniu produkcji nowych przedmiotów, a wykorzystaniu już istniejących. Natomiast w
konsekwencji takie działanie wywiera pozytywny wpływ na ograniczeniu zanieczyszczeń
powietrza, wody i ziemi.1
Międzynarodowy projekt EUROPEAN CHRISTMAS COLLABORATION
Projekt międzynarodowy EUROPEAN CHRISTMAS COLLABORATION Najpierw państwa uczestniczące miały szansę poznać się nawzajem za pośrednictwem padletu, na którym prezentowały swoje projekty, zdjęcia i ogólnie wszystko, co powstało w celu promowania danego regionu Europy i jego tradycji. Niektóre pomysły obejmowały śpiewanie kolęd, nagrywanie głosów uczniów za pomocą odpowiedniego programu, a nawet robienie zdjęć podczas pracy nad prezentacją świąteczną. Kraje uczestniczące tworzyły ozdoby świąteczne inspirowane ich lokalną kulturą i zwyczajami lub kartki świąteczne.Tworzony był również e-book EUROPEAN CHRISTMAS COLLABORATION. Nagrywane były filmy lub prezentacje, w których uczniowie śpiewali tradycyjne kolędy, albo wysyłali pozdrowienia w swoim języku, tańczyli lub piekli tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe.
FINAŁ OLIMPIADY GIER PLANSZOWYCH W WARSZAWIE
W dniach 13 - 15 kwietnia 2023 roku uczennice naszej szkoły - Lilianna Białas i Natalia Witt z kl. 5 b brały udział w finale I Olimpiady gier planszowych (związanych z tematyką historyczną) organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Kilka miesięcy wcześniej wygrały eliminacje regionalne nie dając szans przeciwnikom w grze planszowej o wdzięcznym tytule MIŚ WOJTEK. Rozgrywki finałowe miały miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie. W ciągu trzech dni dziewczęta dzielnie pokonywały trudy dnia codziennego (pobudka o 6.30.!), by przez kilka godzin uczestniczyć w zmaganiach turniejowych. Nie tracąc ducha walki rywalizowały z najlepszymi zawodnikami z całej Polski. Nie było czasu na nudę - oprócz rozgrywek młodzież brała udział w zabawach i grach integracyjnych, a nawet w dyskotece. Oczywiście była też okazja do przyswojenia całkiem sporej dawki wiedzy historycznej, a to za sprawą wizyty w Muzeum Polin oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. A w wolnych chwilach ... mnóstwo różnych gier planszowych 😄 Mimo, że nie udało się naszym reprezentantkom zdobyć miejsca na podium, udział w tym wydarzeniu dał okazję do zdobycia wielu nowych doświadczeń, poznania nowych ludzi i zobaczenia nieznanych dotąd miejsc. A przede wszystkim do świetnej i niezapomnianej zabawy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących naszą wyprawę oraz filmików nagrywanych przez organizatorów wydarzenia. Gratulujemy uczennicom i dziękujemy za wysiłek a także wolę walki do ostatniej minuty. Mamy nadzieję, że na kolejną olimpiadę pojedziemy w dużo liczniejszym gronie. Możecie zacząć się przygotowywać już teraz - korzystajcie z gier dostępnych w naszej szkolnej bibliotece ( znajdziecie tam również Misia Wojtka)!
Mamy finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej
13 kwietnia odbył się drugi etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – konkursu wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu zorganizowanego przez ESA. Jeden z naszych uczniów - Jakub Cyran zakwalifikował się do finału.
Bardzo się cieszymy i mocno trzymamy kciuki 27 kwietnia!!!
POWODZENIA!
Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa
30 marca odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – konkursu wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu zorganizowanego przez ESA. Konkurs został zgłoszony do kuratoriów oświaty, a laureaci otrzymają dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.: Jan Sokołowski, Stanisław Sokołowski, Kacper Galej, Jakub Cyran, Jakub Michalski, Alicja Turlej.
Bardzo się cieszymy z Waszego sukcesu i trzymamy kciuki!!!
POWODZENIA!
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym
Otrzymaliśmy wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia”. Do organizatorów ESA wpłynęło 143 prac, spośród których wyłonili zwycięzców i wyróżnili 13 szkół,w tym naszą.
Dziękujemy uczniom klasy 8a: Ali Jabłońskiej, Jasiowi i Stasiowi Sokołowskim za nakręcenie filmiku
i wywalczenie wyróżnienia.JESTEŚCIE SUPER!!! BRAWO!!!
Zapraszamy do oglądania zwycięskich prac pod linkiem
https://youtube.com/playlist?list=PLIz3eOaHHHRuUDz6FMVRKKA47YG3z13op
Mistrzowie Polski Futsalu Piast Gliwice w naszej szkole
W środę 14 marca 2023r. mieliśmy przyjemność gościć Bruno Alexandre Martins Graca z Portugalii i Rafaela Nunes Cadini z Brazylii – piłkarzy Futsal Piasta Gliwice wraz z trenerem. Spotkanie było okazją, aby zachęcić uczniów do aktywności fizycznej, rozwijania zainteresowań i sportowych pasji. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom oraz rozegrania z nimi krótkich meczów. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał zaproszenie na najbliższy mecz futsalowej drużyny oraz pamiątkowe zdjęcie z autografami piłkarzy.
Serdecznie dziękujemy drużynie Piasta Gliwice – Futsal za poświęcony czas oraz liczne atrakcje dla naszych uczniów.18
Koncert Noworoczny
- 9
Dzień Patrona Szkoły Johna Baildona
14.12.2022 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły Johna Baildona. Tegoroczne uroczystości odbywały się z okazji 250 rocznicy urodzin twórcy górnośląskiego przemysłu hutniczego. Postanowiliśmy ją uczcić Dniem Szkockim. Społeczność szkolna w tym dniu uczestniczyła w różnorodnych zajęciach i uroczystościach, które przybliżyły postać Baildona oraz podkreśliły jego znaczenie dla Górnego Śląska.
Obchody Dnia Patrona zostały w tym roku poprzedzone konkursami, których efekt mogliśmy zobaczyć w postaci: portretów Johna Baildona, plakatów o nim oraz o Szkocji.
W tym dniu odbył się konkurs międzyklasowy „Baildon i jego ojczyzna Szkocja”.
Cała społeczność szkolna udała się na Cmentarz Hutniczy, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na grobie Johna Baildona.
Następnie odbyło się spotkanie, w czasie którego poznaliśmy historię i kulturę Szkocji. Uczniowie klasy III a zatańczyli, specjalnie przygotowany na tę uroczystość, taniec szkocki. Prezes PTTK Baildon, pan Wojciech Malinowski opowiedział o swojej wyprawie do Szkocji.
Gość specjalny, pan Robert Neumann udokumentował całą uroczystość zdjęciami i nagraniami z drona.
13
Wspaniały sukces naszych uczennic
25 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Olimpiadzie gier planszowych organizowanych przez IPN. Impreza odbyła się w Katowicach. Uczennice klasy 5b - Lilianna Białas i Natalia Witt pokonały przeciwników i przeszły do kolejnego etapu. Jako zwyciężczynie rozgrywek regionalnych pojadą na wielki finał do Warszawy .
Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
Więcej informacji - https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02wekMUfNTgwvmgrhHarZggPV6acHQwTFjhWaZmMVFGRmjjiiEGHoFrz9SateEGuFl&id=100057264948245
Film z okazji 11 listopada
Nagordy specjalne w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Romskie Bajanie"
Brawo dla naszych wspaniałych plastyczek Nataszy Mordarskiej z kasy 6A i Danuty Herczyńskiej – Ziobro z klasy 6B. Dziewczynki otrzymały nagrody specjalne w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Romskie Bajanie” – edycja VII. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 28 października 2022r. podczas Gliwickiego tygla kultur i smaków w Forum.
Jesteśmy z Was dumni!!! Gratulujemy!!!
3
JUBILEUSZ 50 – LECIA SZKOŁY
14 października 2022 r. obchodziliśmy Jubileusz 50-lecia Szkoły. Był to wyjątkowy, niezapomniany dzień, pełen dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji.
Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, absolwentów oraz przyjaciół szkoły.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. o godz. 9.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie o godz. 10.00 odbyła się część oficjalna dla zaproszonych gości, a o godz. 13.00 rozpoczął się festyn dla dzieci i rodziców. W czasie festynu nie zabrakło atrakcji: tańce, malowanie twarzy, tworzenie fryzur, origami, tangramy, konkurencje sportowe, skrzynka życzeń i miłych słów, zakopanie kapsuły czasu i wiele innych. Nie zabrakło także pyszności w postaci kiełbasek, słodkości oraz napojów, które można było skosztować w szkolnej kawiarence.
30
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie